- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Industrial Connector
Industrial Connector
Leading Wholesaler of mennekes 16 amp 3 pin connector ip67 (540 / 14620) and mennekes me 460c7w sleeve watertight connector from New Delhi.
Mennekes 16 Amp 3 Pin Connector IP67 (540 / 14620)
Product Price: Rs 944 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Current Rating | 16A |
| IP Rating | IP67 |
| Protection Type | IP67 |
| Type of Connector | Circular |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes ME 460C7W Sleeve Watertight Connector
Product Price: Rs 4,230 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| IP Rating | 67 |
| Current Rating | 63A |
| Packaging Type | Loose |
| Phase Type | 3 Phase |
| Voltage | 480VAC |
| Color | Red And Grey |
| Standard HP Rating | 15 |
| Female Grounding Contact Position | 7H |
| Sleeve Material | Brass |
| Brand | Mennekes |
| Model | ME 460C7W |
The Mennekes ME 460C7W is a high-performance pin-and-sleeve watertight connector designed for demanding industrial applications requiring robust electrical connections. It is part of the IEC 60309 series, known for its durability and safety features.
Yes! I am InterestedRequest A Callback