- Home
- »
- Our Products
- »
- Industrial Plug Sockets
Industrial Plug Sockets
Wholesaler of a wide range of products which include mennekes 32 amp 5 pin panel socket ip44 (1500).
Mennekes 32 Amp 5 Pin Panel Socket IP44 (1500)
Product Price: Rs 766 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Rated Current | 32 A |
| Pin Type | 5 Pin |
| Pin Configuration | 5 Pin |
| Rated Voltage | 415 V |
| Current Rating | 32 A |
| IP Rating | IP44 |
| Protection Class | IP44 |
| Mounting Type | PANEL |
| Pole Type | Three Phase |
| Protection Type | IP44 |
| Phase Type | 3PHASE |
| Interlock Provided | No |
| Socket Type | PANEL MOUNTING |
| Material | Polyamide |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Standards | IEC 60309 |
Additional Information:
- Delivery Time: READY STOCK
- Packaging Details: 10 PCS PER PACKET
Yes! I am InterestedRequest A Callback