- Home
- »
- Our Products
- »
- Industrial Plug
Industrial Plug
Our range of products include mennekes 63 amp 5 pin panel socket ip44 (1155a), mennekes 16 amp 3 pin panel socket ip67 (1475), mennekes 16amp 4pin plug (254 / 13508), mennekes 16amp 3pin plug ip44 (248 / 3204), mennekes 32 amp 5 pin ip67 plug and legrand industrial plug.
Mennekes 63 Amp 5 Pin Panel Socket IP44 (1155A)
Product Price: Rs 2,465 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Rated Current | 63 A |
| Pin Type | 5 Pin |
| Pin Configuration | 5 Pin |
| Rated Voltage | 415 V |
| Current Rating | 63 A |
| Protection Class | IP44 |
| IP Rating | IP44 |
| Mounting Type | PANEL MOUNT |
| Pole Type | Three Phase |
| Protection Type | IP44 |
| Interlock Provided | No |
| Phase Type | 3PHASE |
| Material | Polyamide |
| Socket Type | ANGLED |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Standards | IEC 60309 |
Mennekes 63 Amp 5 Pin Angled Panel Mounting Socket IP44 Rating (1155A) 415V
Additional Information:
- Delivery Time: Ready
- Packaging Details: 10 PC PER BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes 16 Amp 3 Pin Panel Socket IP67 (1475)
Product Price: Rs 783 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Pin Type | 3 Pin |
| Current Rating | 16 A |
| Mounting Type | PANEL MOUNTING |
| IP Rating | IP67 |
| Protection Type | IP67 |
| Phase Type | SINGLE PHASE |
| Socket Type | PANEL ROUND |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes 16Amp 4Pin Plug (254 / 13508)
Product Price: Rs 600 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Rated Current | 16 A |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Rated Voltage | 50 V |
| IP Rating | IP44 |
| Pole Type | Single Phase |
| Protection Class | IP44 |
| Plug Type | Straight |
| MCB Protected | No |
| Mounting Type | Cable Mounted |
| Material | Polyamide |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Cord Entry | Gland |
| Standards | IEC 60884 |
Additional Information:
- Item Code: 254
- Delivery Time: READY STOCK
- Packaging Details: 10 PCS IN ONE BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes 16Amp 3Pin Plug IP44 (248 / 3204)
Product Price: Rs 326 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Rated Current | 16 A |
| Current Rating | 16A |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Rated Voltage | 230 V |
| IP Rating | IP44 |
| Pole Type | Single Phase |
| Protection Class | IP44 |
| Plug Type | Straight |
| Mounting Type | Panel |
| Material | Polyamide |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Cord Entry | Gland |
| Standards | IEC 60884 |
| Color | Blue And Grey |
| Brand | Mennekes |
| Number Of Pins | 3 Pins |
The Mennekes 16 A, 3‑pin IP67 plug—commonly known as the AM‑TOP 540 (2P+E 230 V) or variants of the PowerTOP or AM-TOP series—is a rugged, waterproof, industrial-grade connector designed for reliable power in harsh environments.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes 32 Amp 5 Pin IP67 Plug
Product Price: Rs 1,350 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Current Rating | 32A |
| IP Rating | IP 67 |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Pins | 5 Pins |
| Brand | Mennekes |
| Color | Red And Grey |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Legrand Industrial Plug
Product Price: Rs 288 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Rated Current | 16 A |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Rated Voltage | 230 V |
| Pole Type | Single Phase |
| Protection Class | IP44 |
| Plug Type | Straight |
| Frequency | 50–60 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes 125 Amp 5 Pin Plug IP67 (3381)
Product Price: Rs 8,270 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Current Rating | 125A |
| IP Rating | IP67 |
| Mounting Type | Panel |
| Brand | Mennekes |
| Number Of Pins | 5 Pins |
| Color | Red And Grey |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes 32AMP 5Pin Plug IP67 (300 / 13629)
Product Price: Rs 1,188 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| IP Rating | IP67 |
| Current Rating | 63A |
| Mounting Type | Panel |
| Brand | Mennekes |
| Number Of Pins | 5 Pins |
| Color | Red And Grey |
Yes! I am InterestedRequest A Callback