- Home
- »
- Our Products
- »
- Industrial Socket
Industrial Socket
Our product range includes a wide range of mennekes 63 amp 5 pin connector ip44 (3285), mennekes 32amp 3pin high frequency socket (625), mennekes 16 amp 3 pin 50 hz industrial socket, clipsal industrial socket, mennekes 16 amp 3 pin connector ip44 (510 / 3402) and wll mount switch socket.
Mennekes 63 Amp 5 Pin Connector IP44 (3285)
Product Price: Rs 3,308 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Connector Type | In Line |
| Pin Type | 5 Pin |
| Rated Current | 63 A |
| Pin Configuration | 5 Pin |
| Current Rating | 63 A |
| IP Rating | 44 |
| Mounting Type | Straight connector socket |
| Packaging Type | Loose |
| Phase Type | 3 |
Additional Information:
- Delivery Time: Ready
- Packaging Details: 10 PC PER BOX
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes 32Amp 3Pin High Frequency Socket (625)
Product Price: Rs 750 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pin Type | 3 Pin |
| Current Rating | 32 A |
| Mounting Type | PANEL MOUNTING |
| IP Rating | IP44 |
| MCB Protected | No |
| Protection Type | IP44 |
| Phase Type | 1PH |
| Socket Type | Panel Mouting |
| 50 x 50 | 0.50 KG |
MENNEKES (625) HIGH FREQUENCY SOCKET 32 AMP 3 PIN
The Mennekes Panel Mounted Socket 625 is a robust and reliable industrial socket designed for demanding applications. It features a 3-pin configuration and is rated for 32 A at 40-50 V
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes 16 Amp 3 Pin 50 Hz Industrial Socket
Product Price: Rs 590 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Details:
| Pin Type | 3 Pin |
| Current Rating | 16 amp |
| Color | Blue |
| Material | ABS |
| Brand | Mennekes |
| Socket With Shutter | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Clipsal Industrial Socket
Product Price: Rs 2,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Rated Current | 16 A |
| Pin Type | 3 Pin |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Rated Voltage | 230 V |
| Current Rating | 16 A |
| Mounting Type | BOX TYPE |
| Packaging Type | 1 |
| Protection Type | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: READY STOCK
- Packaging Details: 1 PC PER PKT
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes 16 Amp 3 Pin Connector IP44 (510 / 3402)
Product Price: Rs 457 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Pin Type | 3 Pin |
| Current Rating | 16A |
| IP Rating | IP44 |
| MCB Protected | No |
| Phase Type | Single Phase |
| Socket Type | Female |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
WLL MOUNT SWITCH SOCKET
Product Price: Rs 7,360 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Pin Type | 3 Pin Socket |
| Current Rating | 16AMP |
| Color | GREY |
| Brand | MENNEKES |
| Socket With Shutter | Yes |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Voltage | 230V |
| Shape | Rectangle |
INTERLOCKED SWITCH SOCKET 16AMP 3PIN
Yes! I am InterestedRequest A Callback