- Home
- »
- Our Products
- »
- Interlock Socket
Interlock Socket
Wholesaler of a wide range of products which include interlock switch socket and neptune 1604 interlocked.
Interlock Switch Socket
Product Price: Rs 7,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pin Type | 3 Pin |
| Current Rating | 16 A |
| IP Rating | IP44 |
| MCB Protected | No |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Neptune 1604 Interlocked
Product Price: Rs 7,640 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rated Current | 16 A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Protection Class | IP67 |
| Pole Type | Single Phase |
| Pin Configuration | 5 Pin |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Material | Polyamide |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Standards | IEC 60309 |
NEPTUNE BALS (1604) 16 AMPERE 5 PIN IP67 INTERLOCKED SWITCH SOCKET WALL MOUNTED TYPE
Yes! I am InterestedRequest A Callback