- Home
- »
- Our Products
- »
- Occupancy Sensor
Occupancy Sensor
Pioneers in the industry, we offer pir occupancy sensor from India.
Pir Occupancy Sensor
Product Price: Rs 2,150 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Sensor Range | 7m |
| Brand | Schneider |
| Detection Distance | 4 meter |
| Power Source | 3-5 V DC |
| Application | Energy Saving |
| Detection Range | 10 m |
| Detection Angle | 180 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Schneider occupancy Sensor CSS54E for controlling office home lights
A PIR (Passive Infrared) Occupancy Sensor is a device that detects motion within its vicinity by sensing infrared radiation emitted by warm objects, such as the human body. These sensors are commonly used to automate lighting, HVAC systems, and security alarms, enhancing energy efficiency and convenience.
Yes! I am InterestedRequest A Callback