- Home
- »
- Our Products
- »
- Rccb
Rccb
Prominent & Leading Wholesaler from New Delhi, we offer l& t rcbo and l t rcbo.
L& T RCBO
Product Price: Rs 2,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Rated Current | 25 A |
| Rated Residual Current | 30 mA |
| Poles | 4 Pole |
| Trip Curve | C Curve |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Sensitivity Type | 30 MA |
LAURITZ KNUDSEN (L&T) MAKE RCBO 25 AMPERE 4 POLE 30MA 10KA ALSO KNOWN AS RESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER WITH OVERCURRENT PROTECTION
Yes! I am InterestedRequest A Callback
L T Rcbo
Product Price: Rs 2,750 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | L&T |
| Sensitivity | 100mA |
| Phase | 3 |
| Breaking Capacity | 10KA |
| Model Name/Number | AUF3C406310 |
L T Rcbo descriptionChatGPT said:
An RCBO (Residual Current Breaker with Overcurrent protection) is a safety device that combines the functions of an Earth Leakage Circuit Breaker (ELCB) and a Miniature Circuit Breaker (MCB). It provides comprehensive protection against overloads, short circuits, and earth leakage faults, ensuring the safety of both individuals and electrical installations
Yes! I am InterestedRequest A Callback