- Home
- »
- Our Products
- »
- Sleeve Watertight Plug
Sleeve Watertight Plug
Leading Wholesaler of mennekes 32 amp 4 pin plug ip67 (13627), mennekes me 420p7w sleeve watertight plug, mennekes me 430p9w sleeve watertight plug and mennekes me 460p7w sleeve watertight plug from New Delhi.
Mennekes 32 Amp 4 Pin Plug IP67 (13627)
Product Price: Rs 1,130 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Current Rating | 32A |
| IP Rating | IP67 |
| Voltage | 400VAC |
| Color | Red And Grey |
| Female Grounding Contact Position | 7h |
| NEMA Rating | 4X |
| Maximum Working Voltage | 600 RMS |
| Modul No. | ME 430P7W |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes ME 420P7W Sleeve Watertight Plug
Product Price: Rs 1,220 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Current Rating | 32A |
| Body Material | Brass |
| Ip Rating | IP67 |
| Product Voltage | 480VAC |
| of Poles | 3 |
| of Wires | 4 |
| Color | Red And Gray |
| Standard HP Rating | 5 |
| Female Grounding Contact Position | 7h |
| NEMA Rating | 4X |
| Maximum Working Voltage | 600 RMS |
| Model | ME 420P7W |
| Brand | Mennekes |
The Mennekes ME 420P7W is a high-quality, watertight pin-and-sleeve plug designed according to IEC 60309 standards. It delivers reliable 20 A three-phase 480 VAC power with excellent sealing and mechanical resilience, making it ideal for harsh industrial applications.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes ME 430P9W Sleeve Watertight Plug
Product Price: Rs 1,320 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Current Rating | 63 A |
| IP Rating | 67 |
| Packaging Type | Loose |
| Phase Type | 3 Phase |
| Amperage | 32A |
| Voltage | 250VAC |
| Color | Blue And Grey |
| Female Grounding Contact Position | 9h |
| NEMA Rating | 4X |
| Maximum Working Voltage | 600 RMS |
| Brand | Mennekes |
| Model | ME 430P9W |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mennekes ME 460P7W Sleeve Watertight Plug
Product Price: Rs 3,698 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Pin Type | 4 Pin |
| Current Rating | 63 A |
| IP Rating | IP67 |
| Phase Type | 3 Phase |
| Voltage | 480VAC |
| of Wires | 4 |
| Color | Red And Grey |
| Standard HP Rating | 15 |
| Female Grounding Contact Position | 7h |
| NEMA Rating | 4X |
| Model | ME 460P7W |
| Brand | Mennekes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback